Sabit Protezler

Resim1

Sabit protezler adından da anlaşılacağı gibi ağızdaki dişler üzerine özel yapıştırıcılarla yapıştırılarak sabitlenen, hastanın takıp çıkaramadığı protezlerdir. Sabit protezler kuron ve köprü protezleri olarak sınıflandırılabilirler. Tek bir dişin kaplanması porselen kuron, dişsiz bölgenin önündeki ve arkasındaki dişin kaplanarak boşluğun doldurulması ise köprü olarak adlandırılır.

 

 

ZİRKONYUM KURONLAR

Zirkonyum kuronlar klasik metal destekli kuronlara alternatif olan uygulamalardır. Klasik protetik restorasyonlarda porselen dişin içinde dayanıklılığı sağlamak için bir metal bulunması gereklidir. Bu metal koyu rengi ve ışık geçişini engellemesi nedeniyle estetik açıdan dezavantajlıdır. Ayrıca bu metal alaşımı içindeki bazı elementler allerjik reaksiyona yolaçabilmektedir. Zirkonyum altyapılar beyaz renkleri ve ışık geçirgenlikleri sayesinde estetik açıdan çok büyük avantajlara sahiptir. Sağlamlıkları ve estetik özellikleri sayesinde hem ön bölgede hem de arka bölgede kullanılabilirler. Zirkonyum oksit çok uzun yıllardır kalça eklem protezleri gibi tıbbın çeşitli dallarında kullanılmaktadır. Herhangi bir allerjik reaksiyonu yol açması söz konusu değildir. Zirkonyum kuronların dişeti uyumları mükemmeldir. Beyaz renkleri sayesinde dişeti sınırında renklenmeye yol açmazlar ve doğal dişe benzer görüntü sağlarlar.

Resim2

 

 

 

 

Metal destekli porselen kuronlarda dişeti sınırında koyu bir çizgi görülmektedir. Zirkonyum kuronlarda  ise çok yüksek seviyede estetik sağlamak mümkündür.

Resim3

 

 

 

 

Resim4

Resim5

TAM SERAMİK KURONLAR

Tam seramik kuronlar metal desteği olmaksızın sadece porselenden yapılan dişlerdir. Güçlendirilmiş porselenden yapıldıkları için kıralma dirençleri yüksektir. Metal destekli porselenlerdeki metalde ışık geçişi engellenir. Bu da dişte suni bir görüntü oluşturur. Tam seramik kuronlarda ışık geçirgenliği mükemmeldir. Bu sayede dişte derinlik ve canlılık sağlanır. Full porselenlerde ışık geçirgenliği doğal dişe birebir uyumlu olduğu için maksimum doğallık elde değilir.

Resım6 Resım7
Metal destekli porselenlerde dişet sınırında metalden kaynaklanan koyu bir çizgi oluşabilmektedir. Tam seramik kuronlarda böyle bir sorun söz konusu değildir. Dişeti uyumu kusursuzdur.

Bazı metal alaşımları içerisindeki elementlerin(nikel vb.) allerjik reaksiyona yol açma riskleri vardır. Tam seramiklerde metal olmadığı için böyle bir problem yoktur.

Resım8

Resım9

LAMİNATE VENEERLER(LAMİNALAR)

“Yaprak porselen” olarak da bilinen laminate veneerler estetik diş hekimliğinin eriştiği son noktalardan biridir. Laminaların yapılabilmesi için diş yüzeylerinden 0,3-0,5 mm.lik bir diş dokusu uzaklaştırılır ki bu kalınlık diğer yöntemlere göre çok daha azdır. Bu sayede çok az bir diş dokusu kesilir ve diş korunur. Yaklaşık tırnak kalınlığında olan laminalar özel bir sistemle diş yüzeyine yapıştırılır ve düşmeleri çok zordur. Kırılmaya karşı dirençleri yüksektir.

Resım10

 

 

 

 

 

Laminate veneerlerin en büyük avantajlarından biri de ışık geçirgenliklerinin doğal dişle birebir uyumlu olmasıdır. Bu sayede ışık altında suni bir görüntü olmaksızın çok doğal ve estetik görünürler. Metal destekli porselenlerde bu doğallığı yakalamak zordur. Dişetinde metalin yansıması sonucu morumsu siyah bir çizgi oluşabilir ki bunu onlemek zordur. Ayrıca metal destekli porselenlerde ışık geçirgenliği söz konusu değildir. Metalin ve porselenin kalınlığını yeteri kadar temin edebilmek için diş yüzeyinden yaklaşık 1-1,5mm kesilmesi gerekir. Bu kalınlık oldukça fazladır ve bu kalınlığı temin etmek için dişin bütün yüzeylerinden ksim yapılması şarttır.

Laminate veneerlerde dişlerin sadece ön yüzeyinden 0,3-0,5mm kesim yapılır ve dişlerin iç yüzeyine dokunulmaz. İç yüzeyde hastanın dili doğal dişe temas eder. Bu durum hasta açısından çok büyük bir konfor sağlar. Laminaların dişeti ile uyumları mükemmeldir. Diş etlerinde herhangi bir renklenme söz konusu değildir.

Laminaların yapım süresi kısadır. İşleme başlamadan önce özel laboratuvar teknikleri ile gülüş dizaynı ve estetik sonuç öngörülebilmektedir. Hasta işlem bitiminde dişlerinin ve gülüşünün nasıl olacağı konusunda önceden fikir sahibi olabilmektedir.

Laminaların maliyetlerinin yüksek olmaları bir dezavantaj olarak görülse de diş dokusunun maksimum düzeyde korunması ve mükemmel estetik sonuçların elde edilmesi açısından estetik diş hekimliğinin en önemli uygulamalarının başında yer alırlar.