PROTEZ DİŞ NEDİR , PROTEZ DİŞ NASIL YAPILIR?
Ağızda kaybedilmiş dişlerin yerine konan, hastaya estetiğini geri kazandıran, fonksiyonel olarak hastanın ihtiyaçlarını gideren ve fonasyonunu (konuşma) iyileştiren tüm yapay oluşumlara protez (takma diş) denir.
Genel olarak diş kayıpları, diş eti hastalıklarından veya diş çürüklerinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra  travma sebebiyle de diş kayıpları meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişlerin yerine, fonksiyonel ve estetik olarak sağlıklı dişlerle aynı görevi görecek protezler yapılmalıdır.

DİŞ PROTEZİ’NİN AMACI NEDİR?
Protezlerde amaç, hastanın kaybolan fonksiyonlarını  tekrar kazandırırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olmasıdır. Bu sayede  kaybedilen ağız sağlığı düzeltilir ve  eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü eksik dişlerle hem estetik hem de fonksiyon açısından sağlıklı bir yaşam sürdürmek mümkün değildir.Estetik günümüzde çok önemli bir unsurdur. Kurallarına uygun protezler yapılarak kaybolan estetik yerine getirilir. Bu da hastanın özgüvenini yerine getirir.Bu da gösteriyor ki, fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, protezlerin bir diğer önemli yapım amacı, insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesidir.

PROTEZLER BASİTÇE ÜÇ GRUPTA SINIFLANDIRILABİLİR;
1. Sabit protezler (kuron-köprüler)
2. Hareketli protezler(total veya parsiyel protezler)ü
3. İmplant üstü protezler