Hareketli Protez

Hareketli protezler total protezler ve parsiyel protezler olarak ikiye ayrılır. Total protezler ağzında  hiç dişi olmayan hastalara uygulanan protezlerdir. Ağızda hiç diş olmadığı için bu tür protezler tamamen yumuşak dokudan destek alırlar. Diş eti rengini taklit eden akrilik adlı pembe bir malzeme üzerine porselen veya yine akrilikten yapılmış hazır takım dişlerin dizilmesi ile yapılırlar.

Resim1 Resim2

Parsiyel (bölümlü) protezler ise kısmi dişsiz hastaların kullandığı içerisinde metal destek de bulunan protezlerdir. Bu tür protezler metal gövdelidirler  ve mevcut dişlere metal kroşeler (teller) veya özel hassas tutucular yardımıyla tutunurlar. Eksik dişlerin yerine yapay hazır dişlerin yerleştirildiği, hasta tarafından takılıp çıkartılabilen protezlerdir.

Kroşeler; Parsiyel protezlerin ağızda tutuculuğunu sağlamak için, destek  dişlerin etrafını saran metal bölümlerdir. Hastalar tarafından kanca olarak da bilinirler.

Hassas tutucular ise özel fabrikasyon tutuculardır ve destek dişlerin üzerlerine yapılan kuronlara ve takılıp çıkarılan protezin iç kısmına yerleştirilen iki ayrı parçadan oluşur. Bu sayede protez ağza yerleştirildiği zaman dişlerin dış kısımlarında herhangi bir metal parça(kroşe) görünmez. Bu da parsiyelprotezin estetik olmasını sağlar.

Parsiyel protezler, ağızda kalan dişlerin yer değiştirmesini önler. Doğal dişler arasında boşluklar oluştuğunda, boşluğa komşu dişler ve boşluğun karşısındaki dişler bu boşluğa doğru hareket etme eğilimindedirler. Yer değiştiren dişlerin hem temizlenmeleri zorlaşır, hem de üzerlerine istenmeyen yükler  biner. Bunların sonucunda  çürük, diş eti hastalıkları ve diş kayıpları oluşabilmektedir.

Protez kullanımı ile kaybedilen çiğneme ve konuşma fonksiyonu yeniden kazanılır.. Diş eksikliği sonucunda tek taraf kullanılarak çiğneme yapılırsa,  kullanılan taraftaki dişlerde ve diş etlerinde problemler oluşur. Bozulan estetik görünümün düzeltilmesi için de eksik dişlerin mutlaka protez ile onarılması gerekir. Çünkü dişler dudak ve yanakları
destekleyerek yüz görünümünü etkilemektedir.