Koruyucu Diş Hekimliği

Ana Sayfa Tedavi Uygulamaları Pedodonti Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyucu dişhekimliği süt ve karışık dişlenme döneminde çok önemlidir. İleride oluşması muhtemel problemleri önlemek çok basit uygulamalarla mümkündür. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Çocuk mümkün olduğunca erken yaşlarda dişhekimiyle tanıştırılmalıdır.

Süt dişlerinin yerine yenisi gelecek diye düşünmek son derece büyük bir yanılgıdır. Süt dişlerinin zamanından önce kaybedilmesi ileride çok daha masraflı ve zahmetli sorunlara yol açar. Aynı şekilde süt dişlerinin gereğinden fazla ağızda tutulması da yanlıştır. Ağızdaki her dişin belirli bir sürme zamanı ve düşme zamanı vardır. Bu unutulmamalıdır.

Çocuğun dişleriyle ilgili sorunu olsun veya olmasın mutlaka dişhekimine danışılmalıdır. Evebeynlerin göremeyeceği ve hekimin öngörebileceği sorunlar koruyucu uygulamalarla çok basit bir şekilde engellenebilir.

1-FLUOR UYGULAMASI

Fluor dişin yapısı için önemli bir elementtir. Fluor dişin çürümeye karşı olan direncini arttırır, diş hassasiyetini azaltır, dişin yapısını güçlendirir.

Piyasada günlük kullanım için fluor içeren diş macunları mevcuttur. Jel veya köpük gibi formlarda, daha yüksek oranda fluor içeren ajanlar ise sadece profesyonel kullanım içindir. Bunlar belirli aralıklarla hekim tarafından uygulanır. Böylece çocuktaki hassasiyet, çürük oluşumu gibi sıkıntıların önüne geçilir.

2-FİSSÜR ÖRTÜCÜLER

İlk daimi dişler yaklaşık 6 yaşında sürmeye başlar. Bu yaşta çocuk ağız bakımını yerine getirmekte yetersiz kalabilir ve özellikle daimi azı dişlerde çürükler oluşur. Büyük ve küçük azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde “fissür” olarak adlandırılan derin oluklar vardır. Fissürler temizlenmesi çok zor olan bölgelerdir ve çürüme genellikle buradan başlar. Henüz çürümemiş dişlerde fissürler akışkan kıvamda bir dolgu malzemesi ile doldurulur ve bu bölgede çürük oluşumu engellenir. Fissür örtücü uygulanırken ağrı hissedilmez, anesteziye gerek duyulmaz. Bu uygulama sayesinde çürüksüz dişlerin çürümesini engellemek mümkündür. Fakat dişlerin fissürler dışındaki bölgelerden çürüme ihtimali unutulmamalıdır. Ağız ve diş bakımı iyi sağlanmalıdır ki çürük oluşmasın.

Birinci daimi büyük azı dişe fissür örtücü(fissür sealant) uygulanarak dişin ileride bu bölgelerden çürümesine karşı önlem alınmıştır.

3-YER TUTUCULAR

Süt dişlerinin zamanından önce çekilmesi alttan gelecek olan daimi dişin sürme zamanında aksamaya neden olur. Çekim boşluğunun önündeki ve arkasındaki dişler çiğneme kuvvetleri nedeniyle boşluğa devrilme eğilimi gösterir. Bu durum da dişlerin pozisyonlarında değişikliğe yol açar. Bu duruma zamanında engel olunmazsa ileride çok daha zahmetli ve maliyetli tedaviler uygulanmak zorundadır.

Yer tutucular çekilen dişlerin yerini sabit tutan, diğer dişlerin boşluğu kapatmasını engelleyen basit apareylerdir. Bu basit apareyler sayesinde ileride oluşabilecek komplike tedavilere gerek kalmaz.