Pedodonti

Süt dişleri daimi dişlere rehberlik ederler ve her süt dişinin altında daimi diş tomurcukları bulunur.Süt dişlerindeki sorunlar direkt olarak daimi dişleri etkiler. Süt dişleri 6 aydan itibaren sürmeye başlar ve 2,5-3 yaşlarında sürme tamamlanır. Genetik faktörlerden dolayı sürmede gecikme olabilir. Daimi dişler 6 yaşından itibaren sürmeye başlar ve 12-13 yaşlarına kadar süt dişleri yerlerini daimi dişlere bırakır. ‘’6 yaş dişi’’ olarak da adlandırılan 1. daimi büyük azı dişi süt dişlerinin arkasından, boşluktan sürer. Üzerinde süt dişi olmadığı için bu dişler genellikle süt dişi zannedilir. Aynı şekilde daimi 2. büyük azı dişleri de yaklaşık 12 yaşında 6 yaş dişinin arkasından sürer. Bu dişlerin süt dişleriyle karıştırılması ve ihmal edilmesi sorunlara yol açar, erken diş kayıpları sıklıkla meydana gelir.

BEBEĞİMİN AĞIZ BAKIMINI NASIL YAPMAM GEREKİR?

Süt dişleri sürerken bebeğin diş etlerinde şişlik, kaşıntı ve kızarıklık yapabilir. Çocukta sert cisimleri ısırma isteği, iştahsızlık, huzursuzluk gözlenebilir. Bu esnada ağız ve burun salgılarında artış olabilir. Anne ve babaların bu dönemde bebeğe ilgi göstermeleri faydalıdır. Bebeğin ağzı steril tamponla temizlenmelidir. Isırma isteğini ve kaşıntıyı gidermek için bebeğe diş kaşıyıcıları kullandırılabilir. Gerekirse hekim kontrolünde ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Bebeğin ağzında süt dişleri sürmeye başladığı zamandan itibaren ağız bakımı yapılmalıdır. Bebeğin ağzında ferahlık ve temizlik sağlamak amacıyla sürekli ağız steril tamponla silinmelidir. Yemeklerden ve süt içtikten hemen sonra mutlaka çocuğa su içirilmelidir. Çocuklarda biberon çürüklerine sıklıkla rastlanmaktadır. Bunu engellemek için bebeğin biberonla uyumasına izin verilmemelidir. Süte şeker, bal veya pekmez gibi tatlandırıcı maddeler karıştırılmamalıdır. Bunlar çürük oluşumunu hızlandırır. Ve bebeğe sütten sonra su içirilmelidir. 2 yaşına doğru ebeveynler tarafından fırça kullanımı çocuğa öğretilmelidir.

ÇOCUĞUM PARMAĞINI EMİYOR BUNUN DİŞLERE ZARARI VAR MIDIR?

Emzik veya parmak emme gibi kötü alışkanlıkların çene gelişimine ve dişlere olumsuz etkileri vardır. Emme refleksi doğuştan gelen bir reflekstir ve en geç 4,5 yaşına kadar bu refleksin önlenmesinde fayda vardır. Uzun süreli parmak emme alışkanlığı anormal çene gelişimine ve dişlerin anormal pozisyonlanmasına sebep olur. Bu gibi durumlarda ortodontik tedavi gereksinimi doğar. Parmak emme gibi ağızdan solunum yapılması da sorunlara yol açar. Bu gibi durumlarda mutlaka kulak, burun, boğaz uzmanı ve diş hekimine danışılması gereklidir.

Resim1 Cocuk-Disleri-1

Parmak emme sonucunda ortodontik problemler meydana gelir

ÇOCUĞUMUN DİŞLERİ ARASINDA BOŞLUK VAR BU BİR PROBLEM YARATIR MI?

Süt dişlerinin arasında boşluk olması normaldir. Daimi dişlerin boyutları süt dişlerinden büyüktür ve daimi dişler sürdükçe bu boşluklar kapanır. Herhangi bir problem olup olmadığından emin olmak için diş hekimine danışılmasında fayda vardır.

ÇOCUĞUM OYUN OYNARKEN DİŞİ ÜZERİNE DÜŞTÜ NE YAPMALIYIM?

Böyle durumlara vakit kaybedilmeden diş hekimine gidilmelidir. Gözle görülmeyen bir hasarın tespitini ancak diş hekimi yapabilir. Bir hasar yok diye ihmal etmek çok yanlıştır. Bu gibi travma durumlarında hekim tarafından detaylı bir inceleme yapılması gereklidir.

ÇOCUĞUMUN DAİMİ DİŞİ TRAVMA SEBEBİYLE DÜŞTÜ.NE YAPMALIYIM?

Düşen dişi vakit kaybetmeden süt eğer yoksa temiz su içerisinde muhafaza ederek diş hekimine gidilmelidir.

ÇOCUĞUM İÇİN DİŞ MACUNU KULLANMALI MIYIM?

Genellikle çocuklarda diş macunu kullanımı 3 yaşından sonra başlar. Diş fırçası üzerine leblebi tanesi kadar macun sürülmesi yeterlidir. Fluor ihtiva eden diş macunlarının tercih edilmesi faydalıdır. Çocuklar için üretilen macunların hoş tatları ve kokuları vardır. Bu nedenle evebeynler,çocukların diş fırçalama esnasında macunu yutmalarına engel olmaları önemlidir. Diş fırçalamada önemli olan çok miktarda macun kullanmakdeğil etkin bir fırçalama yapılmasıdır.

ÇOÇUKLARA YAPILAN DOLGULARLA DİĞER DOLGULAR FARKLI MIDIR?

Çoculkara yapılan dolgular genellikle “kompomer dolgu”lardır. Du dolgu malzemesi sadece süt dişleri için uygundur. Daimi dişlere yapılan dolgular kompozit dolgulardır. Bazı Kompomer dolguların fluor salınımı yapma özellikleri de vardır. Günümüzde değişik renkte kompomer dolgular yapılabilmektedir.

Resim3

Süt dişlerine değişik renklerde kompomer dolgular yapılabilir.