Konservatif Tedavi

Ana Sayfa Tedavi Uygulamaları Konservatif Tedavi

AMALGAM DOLGU İLE KOMPOZİT ( DİŞ RENGİNDE ) DOLGUNUN FARKI NEDİR?

Amalgam; gümüş, bakır, kalay gibi metallerin civa ile karıştırılmasıyla elde edilen bir dolgu maddesidir. Amalgam dolgular diş hekimliğinde çok uzun süredir kullanılan dayanıklı maddelerdir. Metalik koyu renkli olmaları ve uzun vadede dişlerde renklenmeye yol açmaları dezavantajlarıdır. Amalgam dolgular diş yüzeyine fiziksel olarak tutunurlar ve iyi bir tutuculuk elde etmek için dişten gereğinden fazla madde kaldırılması gerekmektedir. Bu da bazı durumlarda dişten aşırı derecede kesilmesine yol açabilmektedir. Amalgam dolguların sertleşmesi zaman aldığı için hastaların tedaviden sonra 2-3 saat yemek yememeleri gerekmektedir. Amalgam dolguların cilalanması tedaviden ortalama 1 gün sonra yapılmaktadır.

Kompozit dolgular; çürük tedavisi, kırık restorasyonu (tamiri) ve estetik amaçlı kullanılan diş rengindeki dolgulardır. Değişik renk seçenekleri sayesinde dişe uygun renkte estetik ve doğal görünüm sağlarlar. Kompozit dolgular diş dokusuna ‘’ bonding’’ adı verilen özel bir yapıştırıcıyla kimyasal olarak tutunurlar. Bu da gereğinden fazla diş dokusundan kesilme gereksimini ortadan kaldırır. Kompozit dolgular özel bir ışık kaynağı sayesinde 20-30 sn. içerisinde sertleşirler. Hastalar bu sayede tedaviden hemen sonra yemek yiyebilirler. Kompozit dolgular aynı seansta cilalanabilirler; fakat tedaviden 1 gün sonra da cilalanmasının faydası vardır.

Sonuç olarak; günümüzde kompozit dolguların kullanımı yüksek estetik ve dayanıklılıkları sayesinde amalgam dolguların önüne geçmiştir. Kompozit dolgular kozmetik diş hekimliğinde en çok kullanılan malzemelerdendir.

Resim1

İkinci büyük azı dişindeki çürük kompozit dolgu ile restore edilmiştir. Birinci büyük azı dişindeki mevcut amalgam dolgu ile kompozit dolgunun görüntü farkı görülmektedir.

ÖN DİŞLERİMDEKİ ÇÜRÜKLER DOLGU İLE TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Kompozit dolgular ön dişlerdeki çürüklerin tedavisinde en çok kullanılan malzemelerdendir. Kompozit dolgular sayesinde mükemmel estetik sonuçlar alınabilmekte ve çok dayanıklı restorasyonlar yapılabilmektedir. Önemli olan çürük nedeniyle dişteki doku kaybının büyüklüğüdür. Dişteki doku kaybı büyüdükçe dolguların da verimliliği düşmektedir.

Resim2

ÖN DİŞİMDEKİ KIRIĞI DOLGU İLE TEDAVİ ETMEK MÜMKÜN MÜ?

Ön dişlerin kırıklarında kompozit dolgular ile çok estetik tedaviler uygulanmaktadır. Böyle durumlarda gene önemli olan kırık sebebiyle oluşan diş dokusu kaybının büyüklüğüdür. Kayıp büyüdükçe dolgunun tutuculuğu ve verimliliği azalmaktadır.

Resim3

DOLGU YAPILIRKEN VEYA YAPILDIKTAN SONRA AĞRI HİSSEDER MİYİM?

Dolgu yapılacak dişler lokal anesteziyle uyuşturulduğu için ağrı hissedilmemektedir. Dişin pulpasına kadar ilerlemiş derin çürüklerin dolguları 2-3 hafta boyunca soğuktan ve sıcaklıktan etkilenebilir. Bu hassasiyet geçicidir. Derin olmayan dolgularda herhangi bir rahatsızlık veya ağrı hissedilmez.

DOLGULARIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Dolguların ağızda kalma süresi dolgunun yapıldığı bölgeye, dolgunun büyüklüğüne ve dişin durumuna göre farklılık gösterir. Normal şartlar altında amalgam ve kompozit dolguların ömürleri 7-10 yıldır. Hasta ağız bakımını iyi yaptığı sürece ve 6 ayda bir rutin kontrollere gittikçe dolgular çok uzun yıllar ağızda kalabilir.

KOMPOZİT DOLGU İLE LASERLİ DOLGU AYNI ŞEY MİDİR?

Diş Hekimliğinde ‘’Laserli Dolgu’’ diye bir tanımlama yoktur. Kompozit dolgular uygulama esnasında yumuşak kıvamlıdırlar ve sertleşmeleri için özel bir ışık kaynağına tabi tutulurlar. Bu ışık kaynağı ile Laser ışığının bir bağlantısı yoktur. Laser ışığı çok yüksek enerjili bir ışıktır ve diş çürüğünün temizlenmesi için kullanılabilir. Kompozit dolgular ‘’ ışıklı dolgu’’ veya ‘’ışınlı dolgu’’ olarak da adlandırılabilir.