İmplantoloji

İmplant, eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine küçük bir operasyonla yerleştirilen yapay diş kökleridir. Çeşitli implant türleri olmakla birlikte günümüzde tercih edilen implant formu vida şeklindeki implantlardır. Şekil ve yüzey özellikleri firmadan firmaya değişiklik gösterse de tüm diş implantlarının ana maddesi titanyumdur. Titanyum vücut tarafından en iyi kabul edilen doku dostu bir malzemedir.

İMPLANTLARIN AVANTAJLARI NELERDİR?

* Kaybedilmiş estetik ve fonksiyon hastaya yeniden kazandırılır.

Implant-1

* Sabit restorasyon uygulamalarında (tek kron veya köprü) boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin kesilerek küçültülmesi gerekmektedir. İmplant uygulamasında dişlerin kesilmesine gerek kalmadan sabit restorasyonlar yapılabilmektedir.

* Dişsiz  sonlanan çenelerde arka bölgeye yerleştirilen implantlar  sayesinde hareketli protez yerine sabit protezler yapılabilmektedir.

Implant-2

* Hareketli protez (damak) kullanan hastaların sabit protez kullanmaları sağlanabilmektedir.

Implant-3

* Yetersiz kemik desteği olan ve yerinden oynayan hareketli protezlerde gerekli tutuculuk implantlar yardımı ile sağlanabilir. Özellikle alt çenede dişler kaybedildikten sonra kemik desteği çok azalır ve hareketli protezlerde tutuculuk çok azalır.Çene kemiğine   implantlar yapılarak protez içine yerleştirilen ataçmanlar sayesinde tutuculuk sağlanır. Böylece protezlerin oynaması engellenir.

Implant-4

* Diş çekimlerini takiben çene kemiklerinde erime başlar. İmplant yapılan bölgelerde çene kemiğinin erimesinin önüne geçilir.

* Sonuç olarak implantlar; çiğneme fonksiyonunu, estetiği, fonasyonu ve hastanın özgüvenini yerine getirerek hayat kalitesini arttıran uygulamalardır.

İMPLANT YAPTIRARAK  HAREKETLİ PROTEZİMDEN KURTULABİLİR MİYİM?

Günümüzde implant uygulaması sayesinde hastalar hareketli protezlerinden kurtulup sabit protez kullanabilmektedir. Fakat implant uygulanabilmesi için kemik genişliğinin ve uzunluğunun yeterli olması gereklidir. Koşulların uygun olması durumunda implant uygulaması ile hareketli protezlerden kurtulmak mümkündür.

İMPLANT YAPTIRDIĞIM BELLİ OLUR MU?

Modern implantolojide geliştirilmiş olan cerrahi teknikler sayesinde hastalar implantları doğal dişleri gibi kullanabilmektedirler. İmplant tedavisi yeni dişinizin, ana dişiniz gibi doğal görünmesini ve fonksiyon göstermesini sağlar.

Implant-5

İMPLANTLARIN YERLEŞTİRİLMESİ VE PROTEZ UYGULAMASI NE KADAR SÜRER?
İmplantlar basit bir cerrahi işlemle 30-60 dakika içerisinde çene kemiğine yerleştirilir. İmplant üzerine protez uygulanabilmesi için implant etrafında kemik dokusunun oluşması ve implantın kemikle kaynaşması için beklenmelidir. Bu süre ortalama 3-4 ay kadardır. Bu süreçten sonra 7-10 gün içerisinde hastalar protezlerine kavuşmaktadırlar.

İMPLANT UYGULAMASI İÇİN GENEL ANESTEZİ ŞART MIDIR?
İmplant uygulaması için genel anesteziye gerek yoktur. Lokal anestezi uygulaması ile sadece implant yapılacak bölge uyuşturularak işlem gerçekleştirebilir

UYGULAMADAN NE KADAR SÜRE SONRA GÜNLÜK HAYATIMA DEVAM EDEBİLİRİM?
İmplant uygulandıktan bir gün sonra hastalar günlük hayatına devam edebilmektedirler.

HERKESE İMPLANT UYGULANABİLİR Mİ?
İmplant uygulanabilmesi için hastanın kemik gelişimini tamamlamış olması şarttır. Buna ek olarak implant uygulanacak bölgede çene kemiğininkalınlığının ve boyunun yeterli olması gerekmektedir.Bazı Hastalıklar (kontrol altına alınamayan şeker hastalığı gibi) implant uygulamasını kısıtlayabilmektedir. Hastaların mutlaka mevcut hastalıklarını hekimlerine bildirmeleri ve bilgi almaları gerekmektedir.Aşırı sigara kullanımı implant uygulamasına engel teşkil etmektedir. Hastaların sigarayı bırakmaları hem genel sağlıkları hem de ağız ve diş sağlıkları bakımından faydalıdır.

BİR HASTA OLARAK İMPLANT KONUSUNDA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

* İmplant uygulaması basit de olsa cerrahi bir işlem gerekmektirmektedir. Bu yüzden teknolojik açıdan gerekli ekipmanın bulunduğu, cerrahi deneyimi bulunan kliniklerin tercih edilmesi faydalıdır.

* İmplant üstü protezlerin yapımı en az implant cerrahisi kadar önemlidir.

* İmplant uygulaması öncesi hekimin radyografik ve ağız içi muayeneyi özenle yapması gereklidir. İmplant yapılacak bölgenin dikkatli değerlendirilmesi, gerekli ölçüm ve hesaplamaların yapılması önemlidir.

* Piyasada pek çok marka implant bulunmaktadır. Hastalar; üzerinde uzun dönem araştırmalar yapılmış, yeterli sayıda literatür çalışması bulunan, kalitesini ıspatlamış implant markalarını tercih etmelidirler.