Laminate Veneerler (Laminalar)

LAMİNALAR

“yaprak porselen” olarak da bilinen laminate veneerler estetik diş hekimliğinin eriştiği son noktalardan biridir. Laminaların yapılabilmesi için diş yüzeylerinden 0,3-0,5 mm.lik bir diş dokusu uzaklaştırılır ki bu kalınlık diğer yöntemlere göre çok daha azdır. Bu sayede çok az bir diş dokusu kesilir ve diş korunur. Yaklaşık tırnak kalınlığında olan laminalar özel bir sistemle diş yüzeyine yapıştırılır ve düşmeleri çok zordur. Kırılmaya karşı dirençleri yüksektir.

Resim1

Laminate veneerlerin en büyük avantajlarından biri de ışık geçirgenliklerinin doğal dişle birebir uyumlu olmasıdır. Bu sayede ışık altında suni bir görüntü olmaksızın çok doğal ve estetik görünürler. Metal destekli porselenlerde bu doğallığı yakalamak zordur. Dişetinde metalin yansıması sonucu morumsu siyah bir çizgi oluşabilir ki bunu onlemek zordur. Ayrıca metal destekli porselenlerde ışık geçirgenliği söz konusu değildir.

Metalin ve porselenin kalınlığını yeteri kadar temin edebilmek için diş yüzeyinden yaklaşık 1-1,5mm kesilmesi gerekir. Bu kalınlık oldukça fazladır ve bu kalınlığı temin etmek için dişin bütün yüzeylerinden ksim yapılması şarttır.

Laminate veneerlerde dişlerin sadece ön yüzeyinden 0,3-0,5mm kesim yapılır ve dişlerin iç yüzeyine dokunulmaz. İç yüzeyde hastanın dili doğal dişe temas eder. Bu durum hasta açısından çok büyük bir konfor sağlar. Laminaların dişeti ile uyumları mükemmeldir. Diş etlerinde herhangi bir renklenme söz konusu değildir.

Laminaların yapım süresi kısadır. İşleme başlamadan önce özel laboratuvar teknikleri ile gülüş dizaynı ve estetik sonuç öngörülebilmektedir. Hasta işlem bitiminde dişlerinin ve gülüşünün nasıl olacağı konusunda önceden fikir sahibi olabilmektedir.

Laminaların maliyetlerinin yüksek olmaları bir dezavantaj olarak görülse de diş dokusunun maksimum düzeyde korunması ve mükemmel estetik sonuçların elde edilmesi açısından estetik diş hekimliğinin en önemli uygulamalarının başında yer alırlar.