Diş Beyazlatma

DİŞLERİM NEDEN KOYU RENKLİ, NEDEN LEKELİ?

Dişlerin renkleri genetiksel olarak kişiden kişiye farklılık gösterir. Esmer, koyu tenli bireylerin dişleri daha beyaz, açık tenli bireylerin dişleri ise daha sarı tondadır. Bunların yanı sıra dişlerin koyu renkli olmasına veya lekeli olmasına neden olacak bazı dış etkenler de vardır. Dişlerin sarıdan kahverengiye renklenmesine neden olan başlıca etken günlük hayatta çok sık tüketilen çay, kahve gibi içecekler ve boyar madde içeren yiyeceklerdir. Sigara, pipo, tütün kullanımı da diğer bir etkendir. Dişlerin oluşmu anne karnında başlayan bir süreçtir. Bu nedenle hamilelikte ve çocuklukta kullanılan florür veya tetrasiklin gibi ilaçlar dişlerde renklenmeye ve lekelere yol açar. Büyüme ve gelişim döneminde geçirilen ateşli hastalıklar veya ağır sarılık gibi hastalıklar da dişin minesinin oluşumunu olumsuz yönde etkileyerek renklenme ve lekelere yol açar. Bireyin beslenme bozuklukları nedeniyle kalsiyum, fosfor gibi elementlerin eksikliği aynı şekilde renklenmelere neden olur.Hastaların ağız hijyenine önem vermemesi, hatalı veya eksik fırçalama gibi etkenler de diş renklerini olumsuz etkiler. Renklenme ve lekelerin sebepleri ne olursa olsun günümüzde modern diş hekimliğinde, çeşitli yöntemlerle dişlerin beyazlatılması mümkündür. Gelişen teknoloji sayesinde renklenme ve lekelerin çok büyük bir bölümü giderilebilmekte ve mükemmel estetik sonuçlar elde edilmektedir.

DİŞLERİMİ NASIL BEYAZLATABİLİRİM?

Diş hekimliği tarihi boyunca çok çeşitli diş beyazlatma yöntemleri ve farklı türde ajanlar kullanılmıştır. Modern diş hekimliğinde temel olarak iki tür beyazlatma uygulanır.

1- Home bleaching veya evde beyazlatma;

Bu sistemde hekim tarafından hastanın çenelerinin ölçüsü alınır ve laboratuvarda şeffaf bir plak hazırlanır. Bu plak içerisine beyazlatma ajanı sürülür ve ağza takılır. Yaklaşık 7-14 gün içerisinde belirli süre kullanılarak beyazlık sağlanır.

2- Office Bleaching veya ofiste beyazlatma;

Bu sistemde beyazlatma ajanı direkt olarak hasta ağzına uygulanır ve çeşitli yöntemlerle aktive edilir. Yaklaşık 1 saat içerisinde gözle görülür bir beyazlık elde edilir. Kendi kendine aktive olan ajanlar olduğu gibi özel ışık kaynakları veya laserle aktive olan ajanlar da vardır.

LASERLİ DİŞ BEYAZLATMA NEDİR?

Lazer tek başına dişleri beyazlatmaz. Laser, beyazlatma ajanının aktive olmasını sağlar ve  beyazlatma işlemini hızlandırır. Alt ve üst çenenin beyazlatılması ortalama 1 saat içerisinde tamamlanabilmektedir.

DİŞLER NE KADAR BEYAZLAR ?

Beyazlatma derecesi dişlerin yapısına, renklenme çeşidine, derecesine ve  kullanılan ürüne bağlıdır. Sarı tonlu dişler daha çok beyazlarken gri tonlu dişlerde beyazlık daha az elde edilir. Normal şartlar altında dişler 2-3 ton beyazlar.

DİŞLERİM NE KADAR SÜREDE BEYAZLAR?

Home bleaching sisteminde beyazlama süresi kullanılan beyazlatma ajanına ve kullanım süresine bağlıdır. Hastaların beyazlatma plakalarını her gün belirli sürede ağızlarında tutmaları gerekmektedir. Bu süre her gün 30 dakika ile 8 saat arasında değişir ki bu süre kullanılan beyazlatma jelinin türüne bağlıdır. Jel 7-14 gün kullanılır ve istenilen beyazlığa erişildiğinde tedaviye son verilir.

Office bleaching işlemi ortalama 1 saat sürer. Gerektiği taktirde istenilen beyazlığa erişmek için bir kaç seans daha beyazlatma uygulanabilir.

DİŞ BEYAZLATMA SIRASINDA VEYA SONRASINDA AĞRI OLUR MU?

İşlem sırasında veya sonrasında bir miktar hassasiyet hissedilebilir. Soğuk veya sıcakta sızlama olabilir. Bu durum geçicidir. Hekimin önereceği fluorlu diş macunları ve gerekirse ağrı kesiciler yardımıyla bu süreç rahat bir şekilde atlatılır.

MARKETTEN VEYA ECZANEDEN ALDIĞIM MACUN VEYA JELLERLE DİŞLERİMİ BEYAZLATABİLİR MİYİM?

Bu tür ajanlar belirli miktarda beyazlık sağlarlar. Fakat gerçek ve kalıcı beyazlık sağlayan ajanlar yüksek konsantrasyonda beyazlatıcı madde içerdikleri için market veya eczanelerde satılmamaktadır. Bu tür ajanlar sadece profesyonel kullanım içindir. Ne tür beyazlatma ajanı olursa olsun hastaların mutlaka hekim desteği almaları ve hekim kontrolünde olmaları gereklidir.

DOLGU VE KAPLAMALARIM DA BEYAZLAR MI?

Bütün beyazlatma ajanları doğal diş dokusu üzerinde etki gösterir. Bu yüzden dolgu ve kaplamaların rengi değişmez. İşlem sonrasında eski dolgu ve kaplamaların değiştirilmesinde fayda vardır.

BEYAZLATMA SONRASI DİŞLERİM NE KADAR SÜRE BEYAZ KALIR?

Bu hastanın beslenme çeşidine ve ağız bakımına bağlıdır. Boyar madde içeren gıdaların ve sigara, tütün, pipo kullanımı beyazlık ömrünü azaltır. Hastanın ağız bakımını iyi yerine getirmesi beyazlık ömrünü uzatacaktır. Normal koşullarda dişler beyazlığını 3-4 yıl korurlar. 3-4 yıl sonunda gerekirse beyazlatma işlemi tekrarlanabilir.

BEYAZLATMA SIRASINDA VE SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Beyazlatma esnasında çay, kahve, şarap gibi dişin renklenmesine yol açacak içeceklerden uzak durulmalıdır. Asitli içeceklerin tüketimi sakıncalıdır. Boyar madde içeren çok salçalı yiyecekler beyazlatmayı olumsuz etkiler. Sigara, tütün, pipo kullanılmalıdır. Beyazlatma sonrasında iki hafta boyunca yukarıdaki etkenlere dikkat edilmesinde fayda vardır. 6 aylık rutin kontrollere gidildikçe kalıcı ve doğal beyazlığın idamesi sağlanmış olur.

BEYAZLATMA DİŞLERİME ZARAR VERİR Mİ?

Günümüzde beyazlatma ajanlarının içerisinde ana madde olarak hidrogen peroxide veya carbamide peroxide bulunmaktadır. Hidrogen ve carbamide peroxide değişik konsantrasyonlarda piyasada mevcuttur. Bu Maddeler diş dokusu üzerinde kimyasal reaksiyona girerek beyazlatma sağlarlar. Bu maddeler yalnızca profesyonel kullanım içindir. Bilgili ve deneyimli hekimler tarafından kullanılması gereklidir. Kurallarına uygun şekilde kullanıldığı takdirde beyazlatma işleminin dişler üzerinde herhangi bir zararı yoktur.