Ağız ve Diş Sağlığı

Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız, sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır. Ağız ortamındaki herhangi bir mikroorganizma, bakteri veya patojen sindirim sistemi ile bütün vücuda yayılır. Bu durum da mide, karaciğer, kalp gibi iç organları ve diğer sistemleri olumsuz etkileyerek vücut sağlığına zarar verebilir. Sağlığın başlangıç noktası ağızdır. Pek çok sistemik ve bulaşıcı hastalığın ağız içinde belirtileri bulunur. Hatta ağızdaki belirtiler sayesinde pek çok hastalığın erken teşhisinin konulması ve hastalığın ilerlemesinin engellenmesi mümkündür. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı ihmal edilmemeli ve düzenli olarak diş hekimleri ziyaret edilmelidir.

NE KADAR SIKLIKLA DİŞ HEKİMİNE GİTMELİYİM?

Normal şartlar altında senede 2 defa (6 ayda bir) hastaların diş hekimlerine uğramaları gerekmektedir. Komplike tedaviler görmüş hastaların daha sık kontrollere gitmeleri uygundur. Bunun yanı sıra ağız bakım ve hijyen kurallarını düzenli bir şekilde yerine getiren hastaların en kötü ihmalle ene bir defa diş hekime uğramaları gerekir.

DİŞ TAŞI ( TARTAR) NASIL OLUŞUR?

Dişlerimizi fırçaladıktan kısa bir süre sonra dişlerimizin yüzeyinde tükürük tarafından koruyucu ince bir film tabakası oluşur. Bu tabaka “Pelikil” olarak adlandırılır. Pelikil tabakası dişleri bakteri saldırısına karşı korur. Bu tabakanın çok uzun süre diş yüzeyinde kalması(2-3 gün) zararlıdır. Bu süre içerisinde pelikil tabakası üzerinde bakteri ve mikroorganizmalar birikmeye başlar ve “Mikrobiyal Dental Plak” oluşur. Bu aşama diş taşı oluşumunun başlangıcıdır. Mikrobiyal Dental Plak fırçalama ile diş yüzeyinden uzaklaştırılabilir. Fakat fırçalanmadığı taktirde tükürükteki mineraller Mikrobiyal Dental Plak üzerine çökelir ve “Diş Taşı” oluşur. Diş taşını fırçalama ile diş yüzeyinden uzaklaştırmak mümkün değildir çünkü diş taşı diş yüzeyine çok sıkı bir şekilde yapışır. Diş taşları ancak profesyonel temizlik ile temizlenebilir.

DİŞ TAŞININ ZARARI VAR MIDIR?

Diş taşları ağız ve diş sağlığı açısından çok zararlıdır. Diş taşları içerisinde sayısız bakteri ve mikroorganizma mevcuttur. Mikrobiyal Dental Plak ve Diş taşları diş ve dişeti hastalıklarının başlıca sebepleridir. Diş taşları diş yüzeyinde birikerip büyüyerek  diş etlerinin çekilmesine ve çene kemiğinin erimesine yol açar. Dişetlerinin içine doğru da birikim gösterir ve ciddi periodontal hastalıklara yol açabilir.

DİŞ TEMİZLETMEK DİŞLERE ZARAR VERİR Mİ?

Diş hekimleri tarafından uygulanan profesyonel temizliğin hiçbir zararı yoktur. Oral hijyenin temini için senede 2 defa profesyonel temizlik yapılmasının faydası vardır

Profesyonel diş temizliği sonrasında dişler ve dişetleri sağlığına kavuşur.

PROFESYONEL DİŞ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Temizlik işlemi sadece dişlerin temizlenmesi olarak düşünülmemelidir. Temizlikle birlikte diş etlerinin sağlına kavuşmasını sağlamak da çok önemlidir. Temizlik işlemi ağız hijyenini çok iyi derecede temin eden hastalarda tek seansta bitirilebilir. Fakat ileri derecede tedavi gerektiren hastalarda seans sayısı uzatılmalıdır. Diş ve dişi çevreleyen dokuların sağlığına kavuştuğundan emin olana kadar belirli aralıklarla tedavi uygulanmalıdır. Hekim tarafından hastalara oral hijyen eğitimi verilmeli ve hasta ağız bakımını yerine getirmesi için motive edilmelidir. Temizlik işlemi sonrasında önem li olan hastanın kendi kendine ağız bakımını ve hijyeninin idame ettirmesidir. Profesyonel temizlikte kullanılan el aletleri ve ultrasonik cihazlarla; diş eti  altındaki (subgingival) ve dişeti üzerindeki (supragingival) diş taşları temizlenir.

Bu temizliği takiben cila patları kullanılarak fırçalar veya lastik frezlerle diş yüzeyindeki plak,leke ve diğer artıklar temizlenir. Diş ve kök yüzeyleri pürüzsüz bir hale getirilir. Bu işlem ağız hijyenitemin edilene kadar belirli aralıklarla tekrarlanır. Bu süre içerisinde hasta diş fırçalama ve oral hijyen kurallarını yerinegetirme alışkanlığını edinir.

Agız-ve-Dis-Saglıgı-4

DİŞLERİMİ NASIL FIRÇALAMALIYIM?

Diş fırçalamanın pek çok farklı tekniği vardır. Diş hekiminize danışarak sizin için en uygun fırçalama tekniğini öğrenmenizde fayda vardır. En sık kullanılan tekniklerden birini şu şekilde tanımlayabiliriz: Diş fırçalarken ilk yapılması gereken ağzın hafifçe açılması ve çenelerin tek tek fırçalanmasıdır. Diş fırçalama optimum olarak günde3 defa, en az 2 defa( sabah ve akşam) yapılmalıdır. Her defasında diş fırçalama süresi ortalama 3 dakika kadardır. Diş fırçasının kıllarını dişetinize 450 açı yapacak şekilde yerleştirin. Hafif dairesel hareket yapacak şekilde fırçanızı hem diş hem de dişetine değdirerek hareket ettirin.  Fırçanızın kılları yaklaşık olarak 2-3 dişi kapsayacak büyüklüktedir. Kılların bulunduğu yerde 6-8 dairesel hareketten sonra fırçanızı bir fırça boyu kadar kaydırarak diğer dişlerinizi fırçalayın. Bu işlemi tüm dişlerinizin ön yüzeylerini fırçalayana kadar soldan sağa doğru yapın. Daha sonra sağdan sola doğru dişlerinizin iç yüzeylerini aynı şekilde fırçalayın. Ön dişlerinizin iç yüzeylerini fırçanızı dik tutarak; alt çenede aşağıdan yukarıya, üst çenede ise yukarıdan aşağıya doğru fırçalayın. Ve bütün dişlerin iç yüzeyi fırçalanana kadar sağdan sola doğru gelin.  En sonunda tüm dişlerin çiğneyici yüzeylerini ileri geri hareketlerle fırçalayın. Dişlerinizi fırçalarken diş etinizden dişe doğru hareket etmeye özen gösterin. Bu hareket ileride oluşabilecek dişeti çekilmelerine karşı iyi bir önlemdir. Diş fırçalama işlemi bittikten sonra dil de mutlaka fırçalanmalıdır. Dilinizi hafif öne çıkararak fırçanızla arkadan öne doğru fırçalamanız faydalıdır. Böylece dil üzerinde biriken mikroorganizma ve artıklar temizlenir.

Agız-ve-Dis-Saglıgı-5

DİŞLERİMİ FIRÇALARKEN DİŞ ETLERİM KANIYOR , NE YAPMALIYIM?

Diş etlerinin kanamasının farklı sebepleri vardır. Genelde kanamanın sebebi bakteri plağı ve diş taşlarıdır. Profesyonel temizlik sonrasında dişetlerinin kanaması durur. İleri derecedeki periodontal hastalıklar, hastanın kullandığı bazı ilaçlar ve bir takım sistemik hastalıklar da dişetlerinde kanamaya neden olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır. Dişetleri kanıyor diye dişlerin fırçalanmaması çok yanlış bir uygulamadır

HANGİ DİŞ MACUNUNU VE DİŞ FIRÇASINI KULLANMALIYIM?

Piyasada pek çok çeşit diş fırçası ve macun mevcuttur. Pek çok farklı özelliklerde ürün bulmak mümkündür. En doğrusu hekiminize danışarak sizin için hangi ürünlerin uygun olduğu konusunda bilgi edinmektir. Normal şartlarda, ağız sağlığının iyi olduğu bireylerde orta sertlikte bir fırça tercih edilmelidir. Yumuşak fırçalar dişetlerinizin yumuşayıp gevşemesine ve kanamasına yol açabilir. Sert fırçalar ise dişetinize zarar verebilir ve dişlerinizde aşınmaya yol açabilir. Fırçanızda en azından 3-4 sıra kıl bulunmalıdır ve sizin için kullanımı en rahat olan fırçayı seçmenizde fayda vardır. Unutulmamalıdır ki ağız hijyenini yerine getirmedeki ana unsur doğru ve etkin bir şekilde fırçalama yapılmasıdır. Kullanılan en basit fırça veya macun etkin ve doğru teknikler kullanıldığında yeterli olacaktır.

GARGARA VE DİŞ İPİ KULLANMALI MIYIM?

Diş fırçalama esnasında fırçaların kılları dişler arasına giremez. Bu bölgeleri temizlemenin en iyi yolu diş ipi kullanılmasıdır. Diş ipi kullanımı ile ara yüzlerde biriken plak temizlenebilir. Günlük kullanım için piyasada pek çok çeşitli gargara bulunmaktadır. Hekiminize danışarak size uygun olan gargarayı kullanmanız bakteri plağını azaltmak açısından faydalıdır. Fakat gargaralar tek başına kullanılmamalı, diş fırçalamaya ek olarak kullanılmalıdır.

DİŞ İPİ NASIL KULLANILIR?

Diş ipi kullanımı; diş ipinin dişler arasına yerleştirilip ara yüzlerin temizlenmesi esasına dayanır. Ara yüze ip yerleştirilerek dişlerin yan yüzleri temizlenir.

15 – 20 cm uzunluğundaki diş ipi orta parmaklara sarılır. Bu işlem yapılırken bir parmağa diğerinden daha fazla ip sarılmalıdır.

Diş ipi kullanımındaki püf nokta üst çene için baş parmakları, alt çene için de işaret parmaklarını kullanmaktır. Üst çenedeki dişleri temizlemek için baş parmaklar arasında 2 cm uzunluğunda diş ipi gerilir ve dişlerin ara yüzleri temizlenir.

Sağ çeneyi temizlemek için sol başparmak ağız içine götürülmelidir.Sol çene için de sağ baş parmak ağız içine götürülmelidir.

Alt çeneyi temizlemek için diş ipi işaret parmakları arasında gerilir ve üst çenedeki gibi ara yüzler temizlenir.

AĞIZ KOKUSUNUN SEBEPLERİ NELERDİR?

Genelde ağız kokusunun sebebi ağızdaki çürük, diş taşları, bakteri plağı, uygun olmayan dolgu ve restorasyonlardır. Bu etkenleri n ortadan kaldırılması, düzeltilmesi ve tedavisi ile ağız kokusunun önüne geçmek mümkündür. Bazı durumlarda ağız kokusunun tek sebebi ağız ortamı olmayabilir. Reflü, gastrit gibi sindirim sistemi hastalıkları veya sinüzit gibi solunum sistemi hastalıkları da ağız kokusu sebepleridir. Diş hekiminize danışarak ağız kokusu hakkında bilgi almanızda ve etkenin net bir şekilde saptanmasında fayda vardır.